|شرکت مشاوره مدیریت داده کاوان|تماس فوری:09122905340|

برنامه بازاریابی : نسخه تسخیر بازار ( آپدیت 97 + آموزش )

برنامه بازاریابی ابزاری قدرتمند برای مشخص نمودن مسیر فعالیت های بازاریابی و فروش سازمان است . شاید اولین سوالی که مطرح می شود این است که برنامه بازاریابی چیست ؟ و چگونه به ما کمک می کند که به اهداف حوزه بازاریابی و فروش خود برسیم؟
می توان گفت تهیه طرح بازاریابی ابزاری برای همگرا کردن فعالیت های بازاریابی و فروش سازمان است.
 تدوین برنامه بازاریابی و فروش در صورتی که آگاهانه و بر پایه روابط علت و معلولی باشد، سودمند ترین ابزار هدایت سیستم بازاریابی و فروش خواهد بود، زیرا به صورت کاملا مشخص چگونگی رسیدن به اهداف را رهنمون می شود. برنامه بازاریابی ( مارکت پلان یا مارگتینگ پلان ) به مهمترین سوالات حوزه بازاریابی و فروش ما پاسخ می دهد.

ما در این نوشته اقدامات الزامی برای تهیه طرح بازاریابی را مطرح می کنیم و به صورت نمونه برنامه بازاریابی و فروش شرکت فرضی را می نویسیم.

برنامه بازاریابی چیست ؟
برنامه بازاریابی چه فوایدی دارد؟

 اگر بخواهیم به این پرسش ها پاسخ دهیم که طرح بازاریابی چیست ؟ می توان گفت سند برنامه بازاریابی و تهیه طرح بازاریابی یک اقدام استراتژیک است که به ما می گوید  شرکت چگونه اهداف حوزه بازاریابی و فروش خود را محقق می کند. برنامه بازاریابی جامع ، ساده ، متمرکز  و قابل فهم به ما کمک می کند که  خدمات و محصولات  خود را بر اساس نیاز بازار هدف اصلاح کنیم و یا آن را ارتقا دهیم همچنین برنامه ریزی بازاریابی و فروش به مشتریان کمک می کند که بفهمند چرا محصول و خدمات ما بهتر و حتی متمایز از محصولات و خدمات رقبا است. یک طرح بازاریابی خوب کمک می کند که اهداف بازاریابی و فروش شرکت از طریق یافتن مشتریان و اقدامات مناسب با بودجه بندی مشخص محقق شوند.

تهیه طرح بازاریابی

معمولا زمانی به یک برنامه بازاریابی نیاز داریم  که محصول و یا خدمتی برای فروش داشته باشیم و یا به دنبال افزایش فروش از طریق تعیین اهداف روشن، واقعی و قابل ارزیابی برای کسب و کارمان باشیم. اگرچه نوشتن یک پلان بازاریابی به تحقیقات گسترده، زمان و همکاری نیاز دارد اما یک پروسه بسیار ارزشمند است که بشدت موجبات  موفقیت کسب و کار و سهولت مدیریت بازاریابی  را سبب می شود.

از فواید تهیه طرح بازارابی و فروش به این نکته می توان اشاره کرد که طرح بازارابی نقشه حمله به بازار است و حداقل به سوالات زیر پاسخ می دهد:

 • اهداف فروش و سودآوری سازمان چیست؟
 •  با چه استراتژی و تاکتیکی به این اهداف می رسیم؟

آیا تهیه برنامه بازاریابی برای همه ضرورت دارد؟

بدون مشتریان کسب و کار شما نابود می شود. برای جذب و حفظ مشتری باید ارزش بازاریابی را دریافت. اگر مردم ندانند که شما کی هستید،جه کاری انجام می دهید، چه چیزی می فروشید، یا چرا باید شما را به رقبایتان ترجیح دهند بعید است که به راحتی از شما خرید کنند و این بارزترین ضرورت مدیریت بازاریابی و برنامه ریزی برای بازاریابی و فروش است. به تجربه ثابت شده است که  اغلب کسب و کارهای کوچک به اندازه کافی به بازاریابی اهمیت نمی دهند. آنها اغلب فکر می کنند بازاریابی یعنی صرف مبالغ زیاد پول و برگزاری کمپین های تبلیغاتی پر هزینه، در حالیکه بازاریابی پروسه ای بسیار فراتر از تبلیغات و فروش است.

از نگاه ما تنها کسانی به تهیه طرح بازاریابی نیاز دارند که هدف ارتباط دادن محصولات یا خدمات خود را به مصرف کننده  در سر دارند. 

مدیریت بازاریابی

برنامه بازاریابی کمک میکند که بفهمید چه چیزی کسب و کار شما را منحصر بفرد می کند

 علت شکست برنامه بازاریابی و ناموفق بودن آنها چیست؟

تمرکز، به نظر من مهمترین عامل ناموفق بودن تهیه برنامه بازاریابی متمرکز نبودن در طرح بازاریابی و فروش است. به عنوان مثال برنامه بازاریابی مک دونالد را در نظر بگیرید، تیم تهیه برنامه بازاریابی شرکت  به صورت کاملا متمرکز بر اهداف واضح و روشن قدم بر می دارند. طرح بازاریابی یا مارکت پلان اگر متمرکز و مبتنی بر رابطه علت و معلولی و هدفگرا نباشد احتمال موفقیت اندکی را برای شرکت فراهم می کند. پس می توان گفت برنامه بازاریابی باید:

 • متمرکز باشد
 • دست یافتنی باشد
 • ساده و قابل فهم باشد

گام به گام تهیه برنامه بازاریابی

ایجاد یک تیم چند تخصصی برای برای تهیه برنامه بازاریابی و فروش

نوشتن مارکت پلان به تنهایی کار واحد فروش و بازاریابی نیست، برای تهیه برنامه بازاریابی شرکت یک تیم چند تخصصی تشکیل دهید.

اهداف حوزه بازاریابی و فروش خود را بازنگری کنید و آن ها را شفاف بیان کنید.

بازنگری اهداف کسب و کار به ما کمک می کند واقع بینانه و هدف گرا طرح بازاریابی را تدوین کنیم، اگر طرح بازاریابی  بر روی انتظارات نادرست تدوین شود سر انجام برنامه ریزی برای بازاریابی و فروش ناموفق خواهد بود . در این مرحله باید به صورت دقیق روی اهداف به توافق رسید.

رقبا و شرکت خود را تحلیل وضعیت کنید

ابزارهای تحلییلی زیادی وجود دارد که روش swot  بیشتر از همه مورد توجه است. ما قبلا مقالاتی در این خصوص در وب سایت قرار داده ایم که مطالعه آن ها می تواند مفید باشد اما در نظر داشته باشید استفاده از این ابزارها در تهیه طرح بازاریابی الزامی نیست ولی برای رسیدن به تحلیل درست و سیستماتیک استفاده از این ابزارها بسیار مفید است. فرض کنید شما یک شرکت یا آزانس مسافرتی هستید، پر واضح است برای تهیه طرح بازاریابی آزانس مسافرتی اولین قدم شناخت نقاط ضعف و قوت خود است و در گام بعد تعیین جایگاه شما با رقبا است. برنامه بازاریابی در یک روز تهیه نمی شود و شما مجبور هستید که به صورت دقیق به حداقل سوال های زیر پاسخ بدهید:

 • ما چه نقاط ضعف و قوتی داریم؟
 • فرصت های موجود در جامعه که به کسب و کار ما کمک می کند چه چیزهایی هستند؟
 • چه تهدید هایی در بیرون از شرکت برای کسب و کار ما وجود دارد؟

 شناسایی استراتژی ها و  و روش ها یا تاکتیک ها مورد استفاده در طرح بازاریابی

مهمترین و مشکل ترین  مرحله تهیه یک طرح بازاریابی که در آن ارزش واقعی طرح مشخص می شود، شناسایی راهبرد ها و روش ها است در حقیقت تمام اقدامات قبلی برای انجام و اجرای این مرحله طی شد است.

اگر برنامه بازاریابی شرکت های بزرگ را مطالعه کنید به وضوح می توانید استراتژی های آنها را حدس بزنید و چه بسا الگو برداری کنید، اگر شما یک شرکت دارویی هستید به جای مطالعه برنامه بازاریابی شرکت ایرانخودرو به مطالعه و بررسی برنامه بازاریابی شرکت دارویی بپردازید، این فرایند به شما کمک می کند که به بهترین نحو تفاوت بین استراتژی و تاکتیک را درک کنید . باید دقت کرد که الگو برداری در این جا به معنای کپی برداری نیست، زیرا هر کسب و کاری شرایط خاص خود را دارد و حداقل در نقاط ضعف و قوت از هم مجزا هستند به عنوان نمونه در بسیاری موارد رستوران ها فاقد استقلال فکر و یا حتی مستندی برای برنامه بازاریابی خود هستند، اما اگر شما به عنوان یک رستوران فعالیت می کنید برای نوشتن طرح بازاریابی رستوران مثال هایی چون مک دونالد را در نظر بگیرید، برنامه بازاریابی مک دونالد به خوبی استرتژهای مفید و موثر خود را شناسایی کرده است.

بررسی اعداد و ارقام و بودجه بندی

تهیه سود و زیان راهبرد ها و روش های یا انعکاس نتایج طرح در قالب یک گزارش سود و زیان یک ابزار مفید برای اطلاع از اثربخشی برنامه بازاریابی است حتما علاوه بر شناسایی سود برنامه بازاریابی به تحلیل ریسک و تعیین شاخص های کلیدی عملکرد بپردازید.

 جلب حمایت مدیران

در صورتی که شما مدیر بازاریابی شرکتی باشید جلب حمایت مدیران ارشد برای اجرای برنامه بازاریابی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود و بدون جلب حمایت آنها عملا برنامه بازاریابی نوشته شده تبدیل به یکی از اسناد بایگانی شده دیگر می شود. شما باید بتوانید یک برنامه بازاریابی یک صفحه ای بنویسید که به خوبی در آن هدف ها مشخص شده باشد استراتژی ها را تعریف کرده باشید و نهایتا روش اجرایی علت و معلولی برای دستیابی به هدف را با وضوح بالا بیان بکنید. یک خلاصه برنامه بازاریابی یک صفحه ای تمام چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

  اجرا و پیگیری

هیچ طرح بازاریابی  بدون اجرا به نتایج مطلوب نخواهد رسید. پس در اجرای آن پیگیری بسیار داشته باشید.

همانطور که گفته شد برنامه ریزی بازاریابی و فروش  یک سند استراتژیک و زنده  است، یکی از بزرگترین منافع برنامه ریزی برای بازاریابی و فروش این است که کمک میکند شما منابع اجرای برنامه ها را بر رشد کسب و کارتان از طریق فروش بیشتر یا سودآوری بیشتر متمرکز کنید.تهیه طرح بازاریابی باعث می شود عواملی که بر موفقیتتان تاثیر میگذارند را ببینید و به جای نگرانی در مورد آینده بر کسب و کار و زندگیتان کنترل و مدیریت لازم را داشته باشید. پژوهش و نگارش مارکتینگ پلان فرصتی برای شما فراهم می آورد تا:

 • نیازهای بازار هدف را شناسایی کنیم و نحوه پاسخگویی به آنها را از طریق خدمات و محصولاتمان را بفهمیم.
 • رقبا را شناسایی کرده و بدانیم که مشتریان هدف در مورد نقاط قوت و ضعف رقبایمان چه می گویند.
 • برند، محصولات و خدمات را به گونه ای ارائه دهیم که مشتری متقاعد شود خدمات و محصولات ما متمایز وبرتر از رقبایمان است.
 • اهداف مشخص و قابل اندازه گیری و زمانبندی درست برای فعالیتهای بازاریابی مان داشته باشیم.
 • استراتژی های بازاریابیمان را تعریف کنیم و از طریق تمرکز بر آنها اهداف بازاریابی را محقق کنیم.

برنامه بازاریابی

برنامه بازاریابی موجب می شود اداره کسب و کارتان را براحتی در کنترل خود بگیرید

تهیه برنامه بازاریابی می تواند کمک کند حرکت روز به روز کسب و کارتان را پایش کنید. تدوین برنامه بازاریابی منجر به تعیین دقیق و روشن اهداف می گردد که در نتیجه مزایای زیر را به همراه دارد:

 1. باعث می شود برای برنامه هایتان منابع و بودجه مناسب اختصاص دهید.
 2. سبب تقویت انگیزه های کارمندان و تیم کاری می گردد.
 3. نحوه عملکرد کارمندان و فروشندگان را برنامه ریزی می کند.
 4. عملکرد مدیریت بازاریابی و نحوه عملکرد در بازار هدف مشخص می کند.

داشتن برنامه بازاریابی بسیار مهم است اما مهمتر از آن  به روز نگه داشتن آن است.

برنامه بازاریابی را نباید بعد از نوشتن، کنار گذاشته یا در کشوی میزتان پنهان کنید. بلکه باید همچون یک سند زنده همراه با رشد و تغییرات کسب و کارتان تغییرات لازم  را اعمال کنید. یک یادآوری برای خودتان تنظیم کنید تا بازبینی و بروزرسانی برنامه بازاریابی را به شما یادآوری کند.

مجبور نیستید با یک برگه سفید شروع کنید

بطور خلاصه، برنامه بازاریابی ، یک پروسه شفاف برای سنجش میزان پیشرفت فعالیت های بازاریابی از طریق میزان موفقیت در کسب هدف است، همچنین برنامه بازاریابی کمک می کند که بدانید مشتریان شما چه کسانی هستند، چگونه می توانید به نیازهایشان پاسخ دهید و یا به شیوه ای متفاوت از رقبا به نیاز آن ها پاسخ بدهید.
دلایل فوق الذکر به دلیل راهبردی بودنشان برنامه بازاریابی را به یکی از مهمترین اسناد سازمان تبدیل می کند. برای  تهیه برنامه بازاریابی موثر شما به تمرکز، زمان و نظم نیاز دارید . این کار در شروع تاحدی سخت بنظر می رسد اما با کمک گرفتن از یک مشاور زبده می تواند تبدیل به پروسه ای خلاقانه و جذاب شود.

ما همواره برای تدوین برنامه بازاریابی موثر و پربازده و همچنین اجرای دقیق آن در کنار شما هستیم. سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید و یا با ما تماس بگیرید.

تهیه طرح بازاریابی

شاید به خواندن مطالب زیر نیز علاقمند باشید

مشاوره بازاریابی و فروش چیست؟

فرایند بازاریابی چیست؟ و چه قدم‌هایی برای ایجاد یک ساختار مناسب بازاریابی باید برداشته شود؟

۱۳۹۷-۷-۱۸ ۱۴:۰۰:۱۷ +۰۰:۰۰ مرداد ۲۳م, ۱۳۹۷|۲ نظرات
newest oldest most voted
Notify of
سهیل جلالی
Guest
سهیل جلالی

با سلام
در شرکت ما یک مارکت پلان تهیه شده است که بسیار طولانی و غیر قابل فهم است. آیا راهی وجود دارد که یک برنامه بازاریابی خلاصه تهیه کرد که هم کاربردی باشد و هم قابل فهم؟ ممنون می شم پاسخ بدید . با تشکر

ورود به سیستم رزرو وقت مشاوره