|شرکت مشاوره مدیریت داده کاوان|تماس فوری:09122905340|

خدمات حسابداری چیست؟ و چگونه یک شرکت حسابداری معتبر انتخاب نماییم؟

در این گفتار کوتاه سعی می کنم به زبانی ساده برای مدیران محترم ماهیت خدمات حسابداری یا خدمات مالی و حسابداری ارائه شده توسط شرکت حسابداری و خدمات حسابداری در تهران و به طور کلی در کشور و یا موسسه حسابداری را تشریح کنم و حداقل پارامترهای مورد نیاز برای انتخاب شرکت حسابداری برای برونسپاری خدمات حسابداری و مالیاتی را ارائه نمایم.

بدون شک امروزه چیزی حدود سه تا چهار هزار شرکت ارائه دهنده خدمات مالی و حسابداری با هدف ارائه خدمات مالی و خدمات حسابداری به ثبت رسیده است و ثبت این همه موسسه یا شرکت خدمات حسابداری خود بسیار جای تامل دارد، هر کدام با انواع تبلیغات رنگی رنگی در تلاشند تا گوی سبقت را از دیگری بربایند. در ابتدا باید دید ماهیت این موسسات که هدف ارائه خدمات حسابداری را دارند چیست.

چرا اینقدر شرکت حسابداری یا موسسه خدمات حسابداری در تهران داریم؟

به زبانی ساده این موضوع به میزان ورودی دانشگاه های ما در جذب دانشجو در رشته حسابداری در سالیان اخیر بر می گردد و حجم زیاد فارغ التحصیلان این حوزه و کمبود عرضه شغل برای این افراد آنها را بر این داشته که به تب کارآفرینی و ایجاد سیستم های خود اشتغالی گرفتار شوند غافل از اینکه این راهی که در آن قدم می گذارند فقط بحث ایجاد یک کسب و کار نیست و با توجه به اوضاع اقتصادی حال حاضر بازی با اندوخته یک عمر صاحبان شرکت ها و موسسات فعال و نیازمند به خدمات حسابداری می باشد. دسته دیگری از فعالین این حوزه خدمات حسابداری و مالی طیف  وسیعی از رشته های بدون تقاضا در بازار کار هستند که با رویای تغیر رشته و استفاده از ظرفیت های ارائه خدمات حسابداری به این حوزه گرایش پیدا کرده اند. و نهایتا حسابدارانی که خود جزئی از یک سیستم حسابداری بوده اند و امروز به هر دلیل وارد حوزه ارائه خدمات مستقل شده اند.

خدمات حسابداری چیست؟

در دنیای امروز و با تخصصی شدن فعالیت های هر حوزه و علی الاخصوص در کشورهای پیشرفته به منظور انجام فعالیت های حسابداری، شرکت هایی به هدف ارائه خدمات حسابداری تحت اعتبار سنجی سازمان های پولی و مالی به وجود آمدند که در طول سالیان دامنه آن به کشورهای دیگر هم سرایت پیدا کرده است. به زبان ساده در کشورها ی توسعه یافته به منظور تخصصی سازی و ارزان سازی این خدمات چنین شرکت هایی به وجود آمدند که علاوه بر طرحریزی سیستم های مالی و گزارشگری مالی نسبت به استاندارد سازی آن اقدام نمایند. خدمات حسابداری مجموعه ای از فعالیت هایی است که بر پایه استانداردهای حسابداری به منظور گزارشگری مالی و حسابرسی با اهداف مالیاتی و  و نشان دادن وضعیت سازمان به ذینفعان طرحریزی می شود. این اقدامات متناسب با قوانین مالیاتی هرکشوری شرایط و الزامات خود را به وجود می آورد. خدمات حسابداری در ایران باید حداقل الزامات استانداردهای حسابداری و قوانین مالیاتی و قوانین تامین اجتماعی کشور را پوشش دهد. 

ارکان خدمات حسابداری :

یک سیستم جامع خدمات حسابداری حداقل باید حوزه های خرید، فروش، خزانه داری، حقوق و دستمزد، انبارداری و سیستم بهای تمام شده را پوشش دهد که هر کدام از این حوزه ها از قوانین مالیاتی تاثیر می پذیرند. و حوزه حقوق و دستمزد متاثر از قوانین مالیاتی و قوانین تامین اجتماعی الزاماتی در آن به وجود می آید که باید به آن پاسخ گفت.

تفاوت سیستم حسابداری با نرم افزار حسابداری:

از دیر باز با هدف سیستماتیک کردن فعالیت های کاری و با توجه به نظریه های مختلف مدیریت سازمان تلاش های بسیاری برای آن شده است و اگر نخواهیم وارد مباحث چگونگی به وجود آمدن این نظریه ها شویم و به دنبال کنکاش تخصصی در آنها نباشیم می توانیم بگوییم نرم افزارهای حسابداری به منظور جلوگیری از بروز اشتباه در ثبت و صدور اسناد و همچنین اتوماسیون کردن فعالیت های حوزه مالی شکل گرفته اند که گاها و با توجه به شرکت تولید کنننده آن تحلیل های بسیار دقیق و کاملی پشت آن قرار دارد. اما با وجود چنین نرم افزارهایی چرا طراحی سیستم مالی و حسابداری ضرروی است و نقش طراحی سیستم در خدمات حسابداری چیست؟

برای پاسخ به این سوال می توان اینگونه گفت در طراحی یک سیستم تمامی اجزا و اهداف مورد نظر آن مشخص می شود و فعالیت های داخل این سیستم تحت عنوان فرایندهایی تعریف می شود. فرایند را می توان یک سسلسه فعالیت کنش و واکنش گرا توصیف کرد که با یک ورودی و انجام یک سری فعالیت بر روی آن به خروجی تبدیل می شود و در هر سیستم هر فعالت یا هر فرایند الزاما ورودی برای فرایند بعدی خواهد بود. نهایتا می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که نرم افزارها عموما سازو کارهایی برای اتوماسیون کردن اجزای فرایندهای سیستم می باشند و خود قادر به راهبری و طرحریزی نیستند . 

انتخاب شرکت خدمات حسابداری :

با توجه به حجم بسیار زیاد ارائه دهنگان خدمات حسابداری حداقل پارامترهای زیر ضروی به نظر می رسد.

۱- توجه به سوابق کاری و فعالیت های انجام شده 

۲- توجه به تحصیلات و معیارهای آگاهی و شایستگی

۳- توجه و تحقیق از پروژه های قبلی انجام شده

۴- سنجش میزان آشنایی  با قوانین 

۵- سنجش و تحقیق استفاده از دانش مهندسی سیستم و طراحی فرایند های سازمانی

شاید به دلیل عدم آشنایی بسیاری از مدیران ارشد سازمانی با مقوله های عنوان شده عملا استفاده از این معیارها امری مشکل به نظر برسد که بنده توصیه می کنم برای انتخاب شرکت حسابداری از یک شخص یا سازمان ناظر استفاده شود تا خلاء موجود پر شود و اساسا ارائه دهنده خدمت خود نمی تواند تائید کننده فعالیت های خود باشد . بنابر این در استفاده از خدمات حسابداری شرکت حسابداری حتما وجود یک مشاور را برای مرحله انتخاب و ارزیابی در نظر بگیرید تا به مشکلات آتی ناشی از عدم تخصص و یا سلیقه نگاری در تفسیر قوانین دچار نشوید. خدمات حسابداری و استفاده از این خدمات اگرچه در تامین نظر و رسیدن به اهداف راهبردی می تواند بسیار موثر باشد ولی استفاده و یا عدم توجه به نحوه انتخاب ارائه دهندگان خدمات حسابداری می تواند سازمان را به چالش های اساس مواجه نماید. 

در صورتی که به خدمات حسابداری و انتخاب شرکت حسابداری نیازمندید می توانید با ما مطرح نمایید تا بهترین و موثر ترین راه را  به شما پیشنهاد کنیم و ساز و کار انتخاب آگاهانه را برای شما فراهم کنیم.

 

تهیه طرح بازاریابی

۱۳۹۷-۳-۱ ۱۱:۲۸:۲۲ +۰۰:۰۰ فروردین ۷م, ۱۳۹۷|دیدگاه‌ها برای خدمات حسابداری چیست؟ و چگونه یک شرکت حسابداری معتبر انتخاب نماییم؟ بسته هستند
ورود به سیستم رزرو وقت مشاوره