| داده کاوان|بازاریابی و صادارت به آمریکای شمالی:09122905340(واتس آپ)|

مشاوره بازاریابی و فروش چیست؟

مشاوره بازاریابی و فروش واژه ای است که امروزه زیاد شنیده می شود و شرکت های زیادی با عناوین بازاریابی و فروش فعالیت می کنند. اما ممکن است این سوال پرسیده شود که واقعا مشاوره بازاریابی و فروش چیست؟ و شرکت های ارائه دهنده خدمات مشاوره بازاریابی و فروش چه کاری انجام می دهند؟ با پاسخ به این دو سوال شاید تا حد زیادی بتوانیم تصویری درست از بحث مشاوره بازاریابی و فروش ارائه نماییم.

معمولا شرکت هایی که شروع به فعالیت می کنند بعد از اینکه محصول و یا خدمت خود را به مرحله مناسبی از تولید می رسانند به سراغ بحث بازاریابی و فروش می روند که البته به جرات می توان گفت این اولین اشتباه استراتژیک کسب و کارها به شمار می رود که این اشتباه در اثر عدم وجود یک مشاوره مدیریت مناسب صورت می گیرد، بگذارید قبل از پاسخ به سوالات مطرح شده ابتدا تعریفی از بازاریابی و فروش ارائه دهیم تا هم با عمق مفهوم این واژه بهتر آشنا شویم و هم درک بهتری از پاسخ هایی که گفته خواهد شد داشته باشیم.

بازاریابی چیست؟

برای بازاریابی تعاریف متعددی از سوی صاحب نظران ارائه شده است ولی اگر بخواهم به ساده ترین شیوه تعریفی از بازاریابی ارائه کنم می توان اینگونه عنوان کنم که بازاریابی فرایندی است که به شناسایی نیاز، محل نیاز و نحوه برآورده کردن آن می پردازد. این فرایند با اهداف استراتژیک و ماهیت وجودی شرکت گره خورده است به همین دلیل می توان گفت بازاریابی فرایندی استراتژیک است که در لایه های مدیریتی کلان خود را نشان می دهد و هدف آن همراستا کردن همه فعالیت های شرکت با افزایش سود آوری است. اگرچه این تعریف بسیار کوتاه و موجز است ولی درون مایه آنچه را که بازاریابی می نامیم بیان می کند. در صورتی که نیاز به مطالعه بیشتر در خصوص بازاریابی و تعریف آن دارید مقاله کامل ” بازاریابی چیست؟” را مطالعه نمایید.

مشاوره بازاریابی و فروش:

با این تعریف اینگونه برداشت می شود که اولا باید نیازی شناسایی شود و ثانیا نیازی برآورده بشود، که البته در دنیای واقعی کار به این آسانی نیست . به صورت کلی مشاوره بازاریابی و فروش باید بتواند استراتژی های بازاریابی و فروش را ایجاد و اجرا نماید و بتواند به سازمان کمک کند که برنامه بازاریابی خود را به صورت بهینه تدوین کند و در این بین باید آمیخته های بازاریابی را برای انتقال مناسب پیام و همراستا سازی استراتژی ها تنظیم کند. به نظر می رسد یک مشاور بازاریابی و فروش خوب باید بتواند رفتار مصرف کننده را خوب تحلیل کند تا بتواند بازارهای هدف مناسبی برای شما ارائه نماید. در نظر داشته باشید که اقداماتی که برای مبحث بازاریابی و فروش تعریف می کنیم همگی نیاز به بستر مناسبی به نام سیستم بازاریابی و فروش دارد، پس اگر شرکت شما چنین فرایندی ندارد و یا تا به حال جدی گرفته نشده است اولین وظیفه مشاوره بازاریابی تدوین سیستم بازاریابی و تهیه فرایندهای آن می باشد. این مهمترین مسئله ای است که مشاوران بازارایابی باید به آن توجه داشته باشند چرا که تا زمانی که ظرفیت های لازم در دل سازمان شما برای هدایت و ادامه آنچه در طرح بازاریابی و استراتژی های آن تدوین شده است به وجود نیاید عملا تمام هزینه هایی که در این حوزه انجام می  شود فقط مختص به همان دوره خواهد بود و اساسا سازمان منافع آتی از آن نخواهد داشت. یک مشاور بازارایابی و فروش در واقع بعد از استقرار سیستم بازاریابی و فروش اقدام  اجرایی انجام می دهد. معمولا مهمترین و اصلی ترین چالش شرکت ها در عدم وجود یک ساختار مناسب بازاریابی و فروش است که اولا به استراتژی و اهداف کلان سازمان متصل باشد و ثانیا ساز و کار مناسبی برای پیاده سازی آن تدوین شده باشد. مشکل دیگه ای که در ساختارهای بازاریابی و فروش بیشتر به چشم می خورد عدم همبستگی با ساختار مالی شرکت است و هیچ برنامه ای موفق نخواهد بود مگر اینکه به صورت اصولی نتایج آن را در صورت های مالی شرکت منعکس نماییم. ما معتقدیم یک مشاور بازاریابی و فروش خبره حداقل در حوزه های مدیریت سیستم ، مدیریت مالی و مدیریت بازاریابی باید دانش و تجربه لازم را داشته باشد تا بتواند تمام اجزای سیستم را در کنار هم به صورت موثر طراحی و اجرا نماید.

گاها دیده می شود که شرکت های و کانون های تبلیغاتی سعی در جایگزین کردن خود با مشاوران بازاریابی و فروش هستند و عموما به دلیل ناآشنایی مدیران ما وارد یک فضای نادرست از مبحث بازاریابی و فروش خواهند شد. تبلیغات همانند فروش خود بخشی از فرایند کلی بازاریابی و فروش و پیش نیاز آنها داشتن برنامه درست و همراستا با استراتژی ها است. پس اگر سیستم بازاریابی و فروش ما پیام مبتنی بر اهداف کلی تولید کرد آنگاه زمان استفاده از ابزارهای تبلغاتی فرا خواهد رسید. بدون مهندسی این فرایند اینگونه تصور خواهد شد که داشتن چند بیلبورد  کل بازاریابی است، اما نباید فراموش شود که آیا صرف این مقدار هزینه ما را به کجا خواهد رساند؟ در رستای کدام هدف ما است؟ چه پیامی را می خواهیم منتقل کنیم؟ و سوالات بیشمار دیگر.

از نگاه ما یک مشاور بازاریابی و فروش ، تمام جنبه های ساختاری را باید در نظر داشته باشد تا بیشترین سودآوری با کمترین هزینه حاصل شود. امروزه ابزارهای متعددی در اختیار مشاوران بازاریابی و فروش قرار دارد که انتخاب هر کدام از آنها قطعا به استراتژی های کلان سازمان وابسته است . حوزه هایی چون بازاریابی رسانه های اجتماعی، بازاریابی موتور جستجو و بهینه سازی موتور جستجو ، مدیریت شهرت و اعتبار ، آگاهی از تصویر و برند تجاری ، رفتار مصرف کننده و روانشناسی مشتری جزو مباحث روز بازاریابی و فروش است که یک مشاوره خبره بازاریابی و فروش باید در آنها تبحر لازم را داشته باشد. 

ما در شرکت مشاوره مدیریت داده کاوان با ترکیب حوزه های مهندسی سیستم ، بازاریابی و فروش و مالی بهترین ساختار را برای شما تدوین و اجرا خواهیم کرد و تمامی مراحل پروژهای بازاریابی و فروش را با ابزارهای مدیریت پروژه راهبری می کنیم.

 

تماس با ما:09122905340 

۱۳۹۷-۳-۱ ۱۱:۲۹:۲۷ +۰۰:۰۰ بهمن ۱۲م, ۱۳۹۶|دیدگاه‌ها برای مشاوره بازاریابی و فروش چیست؟ بسته هستند
ورود به سیستم رزرو وقت مشاوره