| داده کاوان|بازاریابی و صادارت به آمریکای شمالی:09122905340(واتس آپ)|

مشاوره مدیریت چیست؟

در دنیای پررقابت امروز، نقش مشاوره مدیریت و شرکت های فعال در این حوزه به‌شدت پررنگ شده و با پیشرفت صنایع اهمیت مشاوره مدیریتی به‌شدت در پایدار ساختن سود و همچنین افزایش توان رقابتی نقش‌آفرینی می‌کند. امروزه شرکت‌ها و اشخاص زیادی در ایران بانام خدمات مشاوره مدیریت و یا عناوینی چون مشاوره مدیریت کسب و کار، گروه مشاوره مدیریت، مشاوره مدیریت استراتژیک، مشاوره مدیریت مالی، شرکت مشاوره بازاریابی، مشاوره مدیریت دانش و مشاور مدیریت پروژه مشغول به فعالیت می باشند که راستی آزمایی نوع خدمات و روش انتخاب بین آن‌ها کاری بس دشوار و پیچیده شده است و در صورت نیاز به استفاده خدمات، عموم اشخاص دچار سردرگمی می‌شوند. در این گفتار قصد بر آن است تا تعریفی از مشاوره مدیریت آورده شود تا هم شناخت ، نسبت به این حرفه افزایش یابد و هم انتخابی آگاهانه با آنچه در تعریف عموم وجود دارد انجام شود.

نقش مشاوره مدیریت، در حقیقت همکاری و تعامل با سازمان به‌منظور عملکرد بهتر و پایدار کردن سود و یا به عبارتی افزایش سود است؛ اما به‌راستی یک مشاور مدیریت دارای صلاحیت باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

پرواضح است در صورتی که کسب‌وکاری راه‌اندازی کرده‌اید و یا به‌عنوان مدیر عامل و یا مدیر در بخشی از سازمان مشغول به کار هستید، برای موفقیت و بهبود عملکرد خود حداقل در حوزه‌های مدیریت استراتژیک، مدیریت مالی، مدیریت بازاریابی، مدیریت دانش و در کل مدیریت فرایندهای کسب‌وکار نیاز به استفاده از خدمات مشاوره مدیریت خواهید داشت، چراکه می‌توان این‌گونه عنوان کرد که وظیفه اصلی یک گروه مشاوره مدیریت یا یک مشاوره مدیریت کسب و کار طراحی و ارائه بهترین راه‌کارها در حوزه‌های فوق می‌باشد. پس به عبارت ساده در پاسخ به سؤال موضوع مقاله «مشاوره مدیریت چیست؟» می‌توان گفت شخص یا گروهی که بهترین راه‌کارها را در حوزه تعریف ‌شده برای نیل به رسیدن به اهدافی از قبل طراحی‌شده ارائه می‌نمایند.

شرکت خدمات مشاوره مدیریت

خدمات مشاور مدیریت

تیم مشاوره مدیریت به کسب‌وکارها کمک می‌کنند که عملکرد آن‌ها به‌وسیله حل مشکلات و یافتن راه‌های جدید ، بهبود پیدا کند که البته این مختص به گروه و یا قشر خاصی نمی‌شود. در ایران معمول است به دلیل ناشناختگی این حوزه فقط شرکت‌های دولتی بزرگ از خدمات مشاوره مدیریت استفاده می‌کنند ولی در حقیقت با توجه به تجربیات و سال‌ها آشنایی با این نوع شرکت‌ها فقط از عنوان این خدمات استفاده می‌شود و عموماً اشخاص بازنشسته و یا برای ایجاد یک شغل نمایشی از این عنوان استفاده می‌نمایند که این خود دلیلی بر عدم طراحی ساختارهای مناسب و عموماً زیان ده بودن شرکت‌های دولتی می‌باشد. امروزه در ایران بیشترین یا پررونق‌ترین حوزه‌هایی که شرکت‌های خصوصی از خدمات مشاوره مدیریت استفاده می‌کنند در حوزه‌هایی همچون کاهش هزینه و ذخیره‌سازی منابع مالی علی الخصوص مباحث مالیاتی می‌باشد که امیدواریم دامنه استفاده از این خدمات فراتر رفته و به فراگیر شدن استفاده از این نوع خدمات منجر شود.

شرکت های مشاوره مدیریت در تمام زمینه‌های کسب‌وکار، از منابع انسانی و بازاریابی تا فناوری اطلاعات و مالی به ارائه خدمات می‌پردازند. گسترده بودن زمینه کاری مشاوره، این حرفه را جذاب، تخصصی و بسیار وابسته به علوم روز کرده است.

امروزه شرکت‌ مشاوره مدیریت با ابعاد بین المللی مانند McKinsey دارای صدها یا هزاران کارمند در دنیا فعالیت می کنند و به دلیل اهمیت موضوع بسیار تخصصی‌ شده و سرمایه گذاری‌های بسیاری در کشورهای پیشرفته انجام شده است. شرکت های مشاوره مدیریت به مدد کار با مشتریان متفاوت با در کنار هم قرار دادن انسان و ماشین به طرحی راهکار می‌پردازند و برای حل مسئله ، ایده‌های خلاقانه و در مرز علم را می‌آفرینند و درنهایت به تکنولوژی مناسب جل مسئله دست پیدا می‌کنند.

شرط اصلی مشاوره مدیریت شایستگی است که توأم با مهارت هایی چون ارتباط مؤثر با مشتری، توان برنامه‌ریزی، توان تحلیل کسب‌وکار، توان تیم سازی، آشنایی و گاها تسلط بر قوانین و استانداردها و انعطاف‌پذیری در استفاده از راهکارها و انطباق آن با فرهنگ‌سازمانی می‌باشد. عموماً از من پرسیده می‌شود برای مشاوره مدیریت چه مدرکی لازم است؟ از نگاه من مشاوره مدیریت نیازمند تلفیق حوزه های مختلف عملکردی است که ممکن است هر حوزه خود یک رشته دانشگاهی باشد. معتقدم دانش آموختگان رشته های مهندسی صنایع ، مدیریت و  مدیریت کسب‌وکار (MBA)پتانسیل بهتری برای فعالیت در این حوزه دارند مشروط به اینکه از خلاقیت و هوش کافی برخوردار باشند. از نظر من بهترین مشاوران مدیریت کسانی هستد که اولاً نگاهی سامانمند به مسئله داشته باشند و با تلفیق علومی همچون مهندسی ، مدیریت و روانشناسی بتوانند با انعطاف‌پذیری مناسب به حل مسئله بپردازند که قاعدتاً آشنایی با فناوری اطلاعات در دنیای امروز یک مزیت بسیار بزرگ به شمار می‌آید.

در حوزه خدمات مشاوره مدیریت مهم این است که اخلاق حرفه‌ای رعایت شود که به نظر می‌رسد شناخت مناسب از کسب‌وکار، در دسترس بودن، انعطاف‌پذیری، به‌روز بودن و آگاهی از علوم روز و تجربه مناسب و فهم عمیق در ترجمه قواعد و تیلور کردن آن به تن سازمان از سایر فاکتورها مهم‌ باشند. معنای ساده این جمله می‌تواند این باشد که مشاوره مدیریت باید بتواند همانند یک خیاط از علوم و قواعد لباس مناسب و فاخری به تن سازمان بپوشاند.  

شرکت خدمات مشاوره مدیریت

فازهای حساس که حتما نیازمند استفاده از خدمات مشاوره مدیریت است

درخواست تقاضای مشاوره اغلب باید به  معنای رویارویی با اهداف سخت و دستیابی به این اهداف در زمان مشخص باشد اما الزاماً همیشه این‌گونه نیست. با نگاهی دقیق‌تر به این نکته می‌رسیم که کسب‌وکارهای ما بدون توجه به مسائل مدیریت کسب‌وکار بنا می‌شوند و کم‌کم با آزمایش و خطا و در اثر رقابتی نبودن محیط کسب‌وکار به نتایجی دست پیدا می‌کنند، ولی واقعیت این است که اغلب کسب‌وکارهای ما در یک محیط رقابتی محکوم‌ به نابودی خواهند بود، اما پیشرفت سریع و به وجود آمدن کسب‌وکارهای زیاد در ایران قطعاً فضا را به‌شدت تغییر خواهد داد و استفاده از خدمات تخصصی در این حوزه را افزایش خواهد داد چراکه امروزه رقابت بر سر آگاهی است و فرصت برای اشتباه کردن بسیار محدود شده است و شاید اولین اشتباه آخرین اشتباه هر کسب‌وکار نوپا و یا پا گرفته باشد.

اگر فکر می کنید سود آوری شما کاهش یافته و یا مشکلات کوچک و بزرگ گریبان گیر شما شده است و یا نیاز به یک تحول بنیادی دارید، با ما تماس بگیرید . ما در شرکت مشاوره مدیریت داده کاوان به شما کمک خواهیم کرد به سودآوری مناسب برسید و همچنان در رقابت بمانید.

شرکت مشاوره مدیریت ، مشاوره مدیریت چیست؟

۱۳۹۷-۲-۳۰ ۱۵:۱۵:۳۲ +۰۰:۰۰ دی ۱۱م, ۱۳۹۶|دیدگاه‌ها برای مشاوره مدیریت چیست؟ بسته هستند
ورود به سیستم رزرو وقت مشاوره