| داده کاوان|بازاریابی و صادارت به آمریکای شمالی:09122905340(واتس آپ)|

وظایف مدیر عامل و کار آفرین در استارتاپها

بسیاری از کار آفرینان در ابتدای کارشان فکر می کنند که همه خصوصیات مدیر عامل خوب را دارند و بتنهایی از عهده مدیر عاملی سازمان خود بر می آیند. اما واقعیت این است که یک کار آفرین نمیتواند وظایف مدیرعامل از قبیل تهیه طرح استراتژیک و یا تعامل با مشتریان و … را به صورت علمی و با مهارت یک مدیر عامل اجرا کند زیرا مدیر عاملی ترکیبی دقیق از دانش و مهارت و تجربه است و یک فرد برای رسیدن به این جایگاه، نیازمند دوره ها و آموزش مدیر عاملی است تا این مهارتها را بصورت تخصصی و آکادمیک فراگیرد.

تهیه طرح استراتژیک

آیا کار آفرین می تواند مدیر عامل باشد؟

متاسفانه این بزرگترین اشتباهی است که در شروع یک کسب و کار سبب شکست آن می گردد. دانستن تفاوتهای یک کار آفرین و یک مدیر عامل می تواند باعث نجات کسب و کار شما شود. اما قبل از اینکه این دو مورد را از هم تفکیک کنیم لازم است اشاره کنم که افرادی هم هستند که می توانند هر دو نقش را همزمان ایفا کنند. اینها افرادی هستند که آموزشهای مدیر عاملی را بصورت دوره های آکادمیک و حرفه ای ، یا مشاوره با یک مشاور مدیریت آموخته اند و بواسطه همکاری با شرکتهای متعدد، قبل از شروع کسب و کار خود تجارب واقعی از دنیای کسب و کار دارند. بعنوان مثال، فردی که سالها مدیر عامل بوده و شرکتهایی با بیش از 200 کارمند را اداره کرده، توانسته درآمد آن سازمانها را بطرز چشمگیری افزایش دهد و آنها را سازماندهی و مهندسی کند و یا فردی که بتواند بر اساس اهداف و ارزشها و درجهت پیشبرد شرکت، تصمیمات سخت بگیرد. این افراد در کنار تجارب عملی، با ارتقا و بروزآوری دانش و مهارت خود از طریق شرکت در جلسات مشاوره و دوره های آموزش مدیر عاملی ، هنر کسب و کار را از بهترینها فرا گرفته اند و اکنون به پشتوانه آن تجربیات می توانند هر دو نقش را برای شرکت خود ایفا کنند.

کار آفرین کیست؟

یک کار آفرین فردی است که یک بیزنس را با همه مخاطراتش، برای دریافت سود بیشتر آغاز می کند. این فرد دید وسیعی داشته و فرصتهای بازار را می بیند. کار آفرینان با یک برنامه ریزی درست، کسب و کاری را راه اندازی می کنند. در ابتدا اغلب خودشان آنرا مدیریت می کنند. هم چنین محصول و سازمان را ایجاد می کنند و به اشخاصی که حاضرند آن محصولات را بخرند یعنی مشتریان، اطلاع رسانی می کنند.

وظایف کارآفرین

یک کار آفرین موفق باید به هفت نکته حیاتی توجه کند:

 • انتخاب بازار
 • شناسایی مشتریان مناسب
 • در نظر گرفتن یک هدف
 • ایجاد تیم کاری
 • آنالیز بازار
 • افزایش سرمایه
 • نترسیدن از تغییر

اما ، اگر شما بعنوان یک کار آفرین همه این کارها را به تنهایی انجام می دهید (در حالیکه بسیاری از آنها جزو وظایف مدیر عامل است)، حتما ادامه مطلب را بخوانید.

مدیر عامل کیست و وظایف مدیر عامل چیست؟

مدیر عامل بالاترین مرتبه مدیریت در یک شرکت یا سازمان است. یک مدیر عامل خوب، باعث موفقیت و سرزندگی  تمام سازمان است. او قدرت اصلی برای تصمیم گیری نهایی برای یک شرکت است. مدیر عامل منشور اخلاقی و انضباطی یک شرکت را مقرر می کند. با همکاری با موسسین، ماموریتها و ارزشهای اصلی و کلی شرکت را تنظیم می کند و موسسین را از اجرای ماموریتهای سازمان بر اساس ارزشهای اصلی و اساسیشان مطمئن می کند.

آموزش مدیر عاملی

 

مدیر عامل مسئول اصلی خلق، پیاده سازی، یکپارچه سازی و در کل برنامه ریزی استراتژیک یک سازمان، در جهت دستیابی به اهداف مالی است. این مسئولیت شامل همه بخشها و دپارتمانهای سازمان است.  مدیر عامل باید مطمئن شود که مدیران سازمان دائما از فرصتهای رقابتی داخلی و خارجی برای توسعه، جذب مشتری، بازار، استانداردها و پیشرفتهای صنعتی جدید آگاهند. مدیر عامل باید قادر باشد تصمیمات سخت را بر اساس نیازها، ارزشها و اهداف شرکت به درستی اخذ نماید .بسته به گستردگی سازمان، مدیر عامل عموما اقدامات خود را به هیئت مدیره گزارش می کند. در صورتیکه مدیر عامل یکی از موسسین یا سهامداران یا مالکان کسب و کار باشد هیئت مدیره نقش کمیته مشورتی دارد.

خصوصیات مدیر عامل خوب

ممکن است الان فکر کنید که به تازگی کسب و کارتان را شروع کرده اید و می ترسید که از عهده وظایف مدیر عامل برنیایید اما سپردن تمامی اختیارات به فردی دیگر نیز مطلوب شما نیست .من برایتان پیشنهادی دارم: اگر کسب و کارتان از نوع کسب و کارهای متوسط و بزرگ است به ناچار به مدیر عامل نیاز دارید اما برای اینکه بتوانید نقش نظارتی خودتان را حفظ کنید می توانید آن فرد را در جایگاه مدیر کل منسوب کنید. زمانی که توانست درآمد شرکت را به میزان مورد نظرتان افزایش دهد ، او را به مقام مدیر عامل ارتقا دهید.

وظایف مدیر عامل

در اینجا چند مورد از وظایف مدیر عامل یا مدیرکل را آورده ایم:

وظایف مدیر عامل

 • تنظیم، محاسبه و درک صورت وضعیتهای سود و زیان.
 • خلاقیت، برقراری ارتباط وپیاده سازی چشم انداز و ماموریت کلی شرکت.
 • هدایت، پیاده سازی و پیشبرد استراتژی های کلی سازمان.
 • راهبری، هدایت وارزیابی کار سایر مدیران اجرایی از قبیل رئیس، معاونان و سایر اشخاصی که بر اساس ساختار سازمان بعنوان مدیر فعالیت می کنند.
 • مشورت و همفکری با هیئت مدیره یا هیئت موسس در زمان لزوم.
 • تهیه طرح استراتژیک و پیاده سازی آن .
 • نظارت بر انطباق تمامی عملیات سازمان بر مسیر برنامه استراتژیک.
 • ارزش گذاری موفقیت سازمان.
 • آگاهی مستمر از چشم اندازهای رقابتی داخلی و خارجی،فرصتهای توسعه، مشتریان، بازارها، پیشرفتها و استانداردهای صنایع جدید و غیره
 • معرفی فعالیتهای سازمان در موقعیتهای اجتماعی و حرفه ای، در اجتماعات و صنایع بومی.
 • اثبات قدرت رهبری که برای موفقیت در ماموریتهای سازمان ضروری است. این قدرت شامل چشم انداز رهبر، قدرت جذب کارمندان و سایر جنبه های یک مدیر موفق، میشود.

اکنون با آگاهی از این موارد، خصوصیات یک مدیر عامل خوب را منطبق بر سازمان خود بازنویسی و تدوین کنید.

و اما سخن آخر، شریک کاری

یکی از ارزشمندترین نصایحی که تاکنون در حوزه کسب و کار خوانده یا شنیده ام این است که  “هر کسی فارغ از گستردگی سازمانش به مربی و شریک نیاز دارد” و من تاکنون هر روز این نصیحت را بکار گرفته ام. اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که آن فرد مهارتهایی را داشته باشد که شما ندارید. اغلب ما به افرادی تمایل داریم که مهارتهایی دقیقا شبیه به خود ما دارند. این موضوع باعث خلاء بزرگی در کسب و کار ما می شود. وقتی شریک کاری خود را یافتید شاهد شکوفایی کسب و کارتان خواهید بود.

در پایان اگر شما از دسته کار آفرینانی هستید که می خواهید اداره سازمان خود را بعنوان یک مدیرعامل در دست بگیرید، ما از طریق مشاوره و یاری شما در تدوین سندهای راهبری سازمان از قبیل تهیه طرح استراتژیک و بازاریابی و نیز پیاده سازی سناریوها و برنامه های تدوین شده در کنارتان هستیم .در صورت تمایل به همکاری و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید با پرکردن فرم رزرو مشاوره و یا تماس با شماره های ما با ما در تماس باشید.

تهیه طرح بازاریابی

 

 

۱۳۹۷-۲-۳۱ ۱۲:۲۲:۰۹ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۳۰م, ۱۳۹۷|دیدگاه‌ها برای وظایف مدیر عامل و کار آفرین در استارتاپها بسته هستند
ورود به سیستم رزرو وقت مشاوره